Veriler yükleniyor...

Merkez/RİZE

Çarşı Mh.Kanburoğlu Sok.No:1/c

+90 464 214 26 44

murat@rizeplatinbilgisayar.com

Notebooklarda Modem ve İnternet Sorunu Çözümü

Hemen hemen her şeyden kıymetli olan notebooklarınız donanımı tabi ki masaüstüne göre daha farklıdır. Ve problemleri de öyle.

Örnek verelim, modem çalışmıyor. Notebook modemi görmüyor veya modemi gördüğü halde internet yok. Bu soruna çözüm olarak, eğer telefon ile bağlattıysanız telefonunuzun çevir sesine dikkat ediniz. İyi geldiğinden emin olmalısınız. Telefon kablosunu modeminizin duvarla arasındaki hat çıkışına takmalısınız. Tabi ki bundan sonraki adımlar modem markalarına göre değişmektedir.

Notebooklar şimdi yazacağımız modem markalarından birkaçını veya en azından bir tanesini kullanıyordur.

Dahili modem dediğimiz ana kart entegreli modemlerdir.

Ethernet tümleşik yani kablolu bağlantı modemleri.

Harici Modemler, kart girişli modemlerdir.

USB girişli en çok kullanışlı modem türleridir.

Eğer modeminiz ana karta entegreli ise, BlOS ayarlarına girmelisiniz. Orada modemin aktif “Enabled” olduğundan emin olmalısınız. Bazı notebooklar Windows tabanlı BlOS kullanmakta olduğunu unutmayalım. (Extended system configuration data – ESCD) temizleme şıkkı var ise bunu kesinlikle işaretleyin. Bu tak ve çalıştır zamanını en baştan starta zorlayarak sistemin tekrar konfigüre olmasını sağlar. Her hangi bir takılmak var ise bu süreçte çözülebilir. Şayet modeminiz dahiliyse ve siz ana karta bağlı COM yani seri doorları kullanmıyor iseniz serice doorları kapatın ve daha çok sistemin kaynağından açığa çıkışını sağlayın.

Eğer kafanız karıştı ise Youtube üzerinden videolar ile yada notebook servislerine notebook tamirlerine gitmenizi öneririm.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.