Veriler yükleniyor...

Merkez/RİZE

Çarşı Mh.Kanburoğlu Sok.No:1/c

+90 464 214 26 44

murat@rizeplatinbilgisayar.com

Notebook Kısa Tarihi Hakkında Bilgi

Notebook yani dizüstü bilgisayarlar, günümüzde çok fazla ilgili gören bilgisayar çeşitleridir. Gerek kolaylık olsun, gerek taşıma konusunda çok rahat şekilde her yere götürüp kullanabileceğimiz bilgisayarlardır. Kısaca tarihinden bahsedelim. İlk Dos notebook 1985 tarihinde Siemens tarafından Nixdorf adı altında üretmiştir. Bu ilk portatif bilgisayar home computer yani ev bilgisayarı olarak tanıtılan bilgisayar ise Commodore 64 SX’dir.

Portatif olarak Siemens başlatsa da ilk olarak dizüstü bilgisayarlarını Sony ve Compaq üretmiştir. Masaüstü bilgisayarlar yerine daha çok tercih edilen dizüstü bilgisayarlarda ki amaç taşımada kolay olması içindi. Böylelikle 1983 tarihinde ilk laptop yani dizüstü bilgisayar Compaq tarafından üretilmiş oldu. İngilizce terimli olan laptop dilimizde de laptop veya dizüstü olarak kullanmaktayız.

İlk başlarda performans bakımından masa üstü bilgisayarlar kadar güçlü olamayan laptoplar teknolojinin gelişimi ile birlikte şuan çoğu masa üstü bilgisayarlardan çok daha iyi performanslı dizüstü bilgisayarlar bulunmaktadır. Masaüstü bilgisayarların avantaji ise parçaları çıkarılıp takılabilir ve geliştirilebilir olması. Parça parça masaüstü bilgisayar kurabilirsiniz fakat dizüstü bilgisayar yapamazsınız. Yine de taşınabilir kolaylığı sayesinde en iyi tercih dizüstü bilgisayarlardır. Tamir konusunda ise notebook servisleri bulunmaktadır ve çok kolay ve hızlı bir şekilde notebook tamirleri yapmaktadırlar. 2000’li yıllardan sonra dizüstü bilgisayarlarda özellikle Apple sayesinde çok büyük satışlar olmuştur. Hp, Samsung, Lenovo gibi diğer büyük şirketler de özellikle oyuncular için yüksek performanslı bilgisayarlar üretip dizüstü bilgisayar sektöründe büyük adımlar atmışlardır.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.